Novoročenky a PF karty a Vánoce

Jak se staly Vánoce šťastnými a veselými?

Každý z nás si chladné zimní období spojuje s vánočním obdobím, kdy zpoza oken všech domácností prosvítají žáru vyzdobených vánočních stromků, lidé zpomalí a tráví jindy čas zahrnut pracovními povinnostmi v kruhu rodiny a blízkých. Ale jak vznikl svátek, během kterého každý národ spojuje své zvyky a tradici? Proč jejich oslavujeme? Jaký mají Vánoce význam?

Původ Vánoc
Vánoce mají svůj původ ještě v období starověku a spojují se s obdobím slunovratu, během kterého provázely obřady zaznamenávající zdraví, štěstí nebo lásku. Oslavovali jejich hlavně Peršané a Římané. Vánoce byly totiž zavedeny ve 4. století po Kristu jako náhrada namísto pohanské slavnosti zimního slunovratu, který probíhal v období kolem 22. prosince.
V současnosti však představují zejména křesťanské svátky narození Ježíše Krista, pod které spadají všechny dny od Štědrého večera, do neděle následující po Třech králích. Křesťané, ale stejně i lidé bez víry na Slovensku i v mnoha dalších světových zemích slaví Vánoce vzájemným obdarovávání se. Tento zvyk pochází ještě ze 16. století. Mnohé země mají i další vánoční zvyky – ve Velké Británii si nadílku rozdávají do velkých ponožek, ve Francii do bot a v Americe si na rozbalení dárků musí počkat až do 25. prosince.

Symboly Vánoc
Neodmyslitelným symbolem svátečního období je stromeček. Tato tradice pochází z Německa, i přesto, že ještě v 19. století byl jen městkou rekvizitou. Na venkově se objevil až v 20. století po 1. světové válce. Historie prvního betlému se datuje do 13. století, kdy živý betlém postavil v italské jeskyni Umbria František z Assisi. Na Slovensku se betlémy začaly objevovat až v 14. – 15. století. S postupem času se měnily i zvyky, lidé začali během vánočních svátků chodit na vánoční mše, vytvářeli adventní věnce, prekrajovali jablíčko, připravovali medové oplatky, házeli ořechy do kouta či nosili kapří šupiny v peněženkách. Většina ze zmíněných zvyků přetrvává dodnes.

Vánoční stromky a dekorace na vánoce. Výroba a internetový prodej vánočních stromků, dekorace, výzdoby, aranžmá a ozdob na vánoce. Celá ČR. Veselé vánoce.

PF karty nabídka