Skip to main content

Historie novoročenek a PF

PF je zkratka, která se zabydlela ve spojení s blahopřáním k nastávajícímu roku. Pochází z francouzského ” Pour féliciter ” a je vyjádřením přání štěstí k svátku či při významné příležitosti. Na Slovensku a v Česku se v podobě zkratky PF a přidaného data používá pro blahopřání k Novému roku, respektive do nového roku.

Přesné datum začátku zasílání novoročních přání není v střední Evropě dochovaný, avšak tradice posílání kartiček s blahopřáním do nového roku vznikla v Česku již v 15. století. V první polovině 19. století zvykl hrabě Karel Chotek navštěvovat své známé, aby jim osobně zázemí l vše dobré do n ového roku, což trvalo dlouho a kvůli počasí nebylo často možné všechny návštěvy zrealizovat, a tak začal posílat vlastnoručně malované malé lístky jako omluvu rodinám, které se mu na Nový rok nepodařilo navštívit.

V roce 1827 si jejich výrobu objednal u ředitele pražské kreslířské akademie Josefa Bergler. Koncem 19. a začátkem 20. století přidal na novoročenku český malíř a grafik Viktor Stretta slova “Pour féliciter”, zk terých zanedlouho zůstalo pouze PF, Které je všem známé až do dnešních dob.

Stejně jako u vánočních přáních, je možnost poslat svým blízkým novoroční pozdrav, jehož vizuál odráží půlnoční oslavy a pozitivně gratulace do nového roku. Můžeme se setkat s motivy ohňostroje, vybuchující šampaňského s sklenicemi, sněhuláky a zasněžené krajiny, podkov, kominíky, čtyřlístků, selat nebo vtipných obrázků, nechybí na něm pestré barvy či třpytky.
Zasílání novoročenek v je spojeno s oslavou nového roku.

Nový rok je pro každého člověka symbolem nového začátku. Starý rok má s sebou odnést všechny trápení a zamést starosti. Vymění se kalendář a s ním přijdou nové šance a příležitosti. Je to čas pro změnu a novoročních předsevzetí. Tak jako jiné roky, si lidé v roce 2023 budou navzájem přát jen to nejlepší, zdraví, štěstí, lásku, spokojenost, úspěch a splněné přání.
PF 2023!

Vánoční přání a PF karty pro firmy