Skip to main content

Svátek Vánoc, jejich oslava a tradice na Vánoce

Vánoce jsou časem radosti, lásky a setkávání s rodinou i přáteli. K této výjimečné atmosféře neodmyslitelně patří zasílání vánočních přání, která přinášejí štěstí a pohodu do každé domácnosti. Spolu s vánočními přáními se také často posílají novoročenky, které prodlužují kouzlo svátků a přinášejí přání všeho dobrého do nadcházejícího roku. Tato tradiční gesta pomáhají šířit radost a posilovat vztahy s těmi, na kterých nám záleží.

Vánoce jsou jedním z nejoblíbenějších a nejvýznamnějších svátků patřícím ke křesťanské kultuře v roce . Slaví se od 24. do 26. prosince bez ohledu na to zda je člověk věřící, nebo ne jako svátky klidu a míru. Výrazy jako Hody, Narození, koleda jsou ekvivalentem slova Vánoce a používají se i v Česku.

Hodnoty Vánoc a duch Vánoc

Nedílnou součástí Vánoc jsou vánoční koledy, jídla, zvyky a lidové tradice. Lidé si zdobí domov vánočním stromkem, adventním věncem , jehličnatými větvičkami , jmelím a jinou výzdobou. V kostelech či na různých místech se staví jesličky, které připomínají příchod Jezulátka na tento svět. Zvyk vzájemného obdarování se u protestantů na Vánoce je doložen od 16. století. V případě křesťanských rodin byl dnem rozdávání dárků svátek sv. Mikuláše. Vánoční hodnoty jsou více než jen obdarovávání, lidé projevují soucit a pomáhají si navzájem, konají se různé chartitativní akce, více se zamýšlejí nad svým duševním životem, provází jejich naděje a víra a vyhledávají blízkost a rodinu.

Zvyky a tradice na Vánoce

Nedílnou součástí zvyků u nás je zdobení stromku, prostírání vánočního stolu, zapalování svíček, v případě některých rodin čtení z Bibli, dále navštěvování se po 1. Svátku vánočním. Před přípravou slavnostní večeře mohou rodiny trávit Štědrý den i na procházce, návsi Evou míst pro ně významných, sportovní aktivitou , méně neobvyklá není ani návštěva obchodů na poslední chvíli . Před samotnou večeří bývá zvykem se důkladně umýt a převléknout do slavnostního oblečení. Nejen členové domácnosti, ale i ostatní členové rodiny, který bývají odděleně , stolují v tento den společně. Generace se setkávají a dodržují zvyky v pode be uložených peněz pod ubrusem či talířem, hospodyně rozdá šupiny z kapra. Na stolech se nacházejí vánoční oplatky, med, česnek, mísa s ovocem, podnos se zákusky, f lase s nápoj mi, chléb, v některých rodinách i bible nebo růženec, pohár se svěcenou vodou a jehličnatých větvičkou , na pozadí hrají vánoční koledy, nebo oblíbená pohádka . Po západu slunce, kolem páté, šesté hodiny, většinou začíná Štědrá večeře, rodin a může na začátku pomodlit nebo pronést malý proslov a poděkování. Na stole se obvykle nachází bramborový salát, oplatky, kapustnica, kapr nebo jiná ryba, ořechy, řízek, čočková polévka, rybí polévka, opekance, též nazývané jako pupínky, bobaľky či Bobák sladké a slané pečivo, domácí a exotické ovoce, med a česnek . Po večeři se rozzáří řadu o ností všechny děti, protože přišel čas na rozbalování dárků.

První svátek vánoční

Po štědrém dni přichází První svátek vánoční, nazývaný také Boží narození, kdy je zvykem návštěva mezi příbuznými a návštěva bohoslužeb v předpoledních hodinách věřícími.

Druhý svátek vánoční

Druhým svátkem vánočním , den Štěpána se kromě návštěv příbuzných a bohoslužeb organizují společenské zábavy oslav jmenin Štěpána, taneční né párty a diskotéky.
Na Vánocích je nejkrásnější, že ve světě neexistuje jedna správná a pravdivá interpretace Vánoc, zvyky a tradice se liší od země k zemi, ba dokonce od domu k domu iv rámci Evropy.

Tradice na Vánoce v různých koutech světa

V střední a jižní Africe domácí zdobí palmy, rodina se navštěvuje, slaví se narození Ježíše Krista, zpívá se, navštěvuje kostel a ne všichni se obdarovávají dárky. V jižní Africe oslavují domácí svátky i na plážích, můžete je najít v typických papírových kloboucích , jak tam grilují, jedí koláče, krůtu a vánoční pudink.
V jižní Americe se zdobí umělé stromky pestrobarevnými a rozmanitějšími ozdobami ve srovnání se Slovensku. Na prvním místě je na Štědrý večer rodina , příbuzný spolu se sousedy jedí a věnují se tanci a očekávají půlnoc, kdy se objeví Ježíšek v jesličkách, které mohou být umístěny pod stromečkem.
Ti, co v Asii oslavují Vánoce i když počet křesťanů nedosahuje počet vysoké číslo, v závislosti na lokálních znaků a kultury dané země, zdobí domy, stromky, obdaruvávajú se, připravují dobré jídlo a navštěvují blízkých.
Stejně jako v jižní Africe, může být oslava Vánoc spjata s plážemi, kde se Santa Claus vozí na surfu nebo záchranářské lodi a rozdává dětem dárky. Australané chodí na výlety do prírdy nebo zůstanou doma, koupi se v bazénech, hrají kriket, nebo dělají jednoduché domácí práce. Na stole nechybí a krůta, šunka, vepřovice, koláč plněný mletým maso a dezertem je švestkový pudink.
Napříč celým světem spojuje rozdílné kouty Země na Vánoce v čase klidu a radosti společná hodnota blízkosti, setkání rodiny a známých.

Novoročenky